836/509
Portræt af den tibetanske lama Changkya Rölpai Dorje (1717–1786), af forgyldt bronze, siddende i mediterende stilling. Qing, 18. årh. H. 17 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Orientalsk kunst, 29. november 2012
Vurdering
Hammerslag