836/​509

Portræt af den tibetanske lama Changkya Rölpai Dorje (1717–1786), af forgyldt bronze, siddende i mediterende stilling. Qing, 18. årh. H. 17 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Orientalsk kunst, 29. november 2012

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK