1523/588
Erik Chambert (f. 1902, d. 1988)
Et sæt på seks stole med stel af mørkbejdset birk, ryg med intarsia i form af blomster. Sæde betrukket med sømbeslået grønt stribet uldstof. Udført 1930erne hos Chamberts Möbelfabrik, Norrköping, Sverige. (6)
God restaureret stand. Overfladeridser og -mærker. Betræk med nogle skjolder samt pletter.
Moderne kunst og design, 2. juni 2015
Vurdering
Hammerslag