Foto endnu ikke klar
1514/515
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-22”. Et par tidlige hvilestole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med patineret brunt skind, under sæde metalknapper. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Brugsslitage. Stel med ridser og rustmærker. Skind med nogle huller, defekte syninger, hak, skjolder og pletter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
10 bud