Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)
Udsigt over Sorrentobugten med vildtvoksende oliventræer. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 23,5×36,5.
Maleri af kunstneren med samme motiv dog med målene 69×103, solgtes på Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 2022 for 220.000 kr.
Malerier, 24. november 2015