861/​19

Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)

Udsigt over Sorrentobugten med vildtvoksende oliventræer. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 23,5×36,5.

Maleri af kunstneren med samme motiv dog med målene 69×103, solgtes på Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 2022 for 220.000 kr.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK