849/​400

Lille tibetansk Gau af delvist forgyldt bronze, aftagelig låge med buddhistisk symbol og ornamnetik, indvendig siddende Sakyamuni buddha af forgyldt bronze. 18. årh. H. 5 cm. Figur 4 cm, vægt 46 gr.

Proveniens: Sofus Blacks Samling. En Gau (også stavet Ghau eller Gao) er en tibetansk buddhistisk amulet beholder eller bøn kasse. Som er en lille beholder, der anvendes til at holde og bære magtfulde amulet objekter.

Wear due to age and use as seen on the photos of the website. The unevenness of the gau e.g. that the lid is gapping al little bit on the right side, indicates the level of workmanship. Internally with a cloth, presumably containing religious text (it has not been removed so as not to damage it).

Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom senest tirsdag den 10. juni via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den  6. juni.

Orientalsk auktion, tæpper, 12. juni 2014

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK