Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Den faldne fugl”, 1968. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 34×52.
Proveniens: Skænket i gave fra Carl-Hennings Pedersens enke, Sidsel Ramson, til nuværende ejer.
Cobra, 6. december 2016