Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Dækketøjsskab af teak med stel af bøg, sko af teak, top med kehlet kant, front med udtræksbakke samt tre låger. Interiør med justérbare hylder samt udtræksbakker. Udført 1950'erne hos Bovirke. H. 157. B. 103. D. 44.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 25. årgang 1952, s. 64.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mindre afslag. Mindre stødmærker på kanter. Front med finér reparation på øverste kant. Kehlet kant med afslag bagtil.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
13 bud