185/​27

Anne-Sofie Overgaard (f. 1990)

“Neonlandskab #12”, 2024. Sign. på label på bagsiden. Vævet arbejde. Lysmål 54×29.

Den danske kunstner Anne-Sofie Overgaard (f. 1990) arbejder og bor i Haderslev, Danmark. Hun er uddannet fra Det Jyske Kunstakademi, Aarhus (2011–2016) og Kunstakademiet i Bergen (2014–2015). Overgaards primære kunstneriske udtryksformer er vævning, installation, skulptur og digital grafik. Det, der fascinerer hende ved vævning, er vævens kulturhistorie. Den findes i oldtidens mytologi, men har også links til moderne computerteknologi. Den første computer i verden - Analytical Engine - lånte sit binære hulkortsystem fra den industrielle væv. Taktiliteten i hendes installationer og skulpturelle elementer og hendes kontrasterende brug af farver er enormt overbevisende, og opmuntrer beskueren til at skabe forbindelser – mellem forskellige epoker, mellem organisk og uorganisk, mellem fysisk og digitalt og mellem lys og mørke. Til auktionen har Overgaard doneret værket “Neonlandskab #12”. Værket er en del af en løbende serie af små vævninger, der skildrer farverige landskaber, som er inspireret af scenerier fra hverdagen. Repræsenteret ved Rammefabrikken.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK