861/​167

Russisk kaffe- og theservice af forgyldt sølv, indvendig forgyldt, bestående af kaffekande med låg, thekande med låg, sukkerskål med låg, flødekande og kageskål, dekoreret med niello-arbejde i form af blomster og bladværk samt motiver fra Moskva. Kaffekande- og thekande samt sukkerskål: Andrej Mikhailovich Postnikov, stemplet med den russiske kejserlige dobbeltørn som hofleverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, kyrillisk guardeinstempel VP 1883, Moskva bymærke, lødighed 84. Flødekande: M. F. Sokolov, guardein Lev Oleks 1894, Moskva bymærke, lødighed 84. Kageskål: Vasili S. Semenov, guardein Anatoli Artsibashov 1891, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt i alt ca. 2.483 gr. H. fra 6,2 til 17. B. fra 20 til 22. (5).

Proveniens: Sælgers onkel, Thorkild A. B. Eliasen, der arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab i Rusland før og efter den russiske revolution.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK