1507/866
Ubekendt designer
Standerlampe af rødlakeret metal med svungen stamme på base af rødmalet bøg. 1950–60'erne. H. 158.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Brugsslitage. Ridser og mærker. Samling mellem fatning og stamme mangler en møtrik.
Moderne kunst og design, 10. februar 2015
Vurdering
Hammerslag