1409/810
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående tre-pers. sofa med ottebenet stel af mahogni. Sæde, sider samt ryg betrukket med græsk stribet uld, kedder af patineret naturskind. Model 6092. Formgivet 1940. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier, København. L. 205.
Almindelig brugspatina. Ben med ridser og mærker. Let falmet betræk med smuds og let slitage.
Moderne kunst og design, 25. februar 2014
Vurdering
Hammerslag
13 bud