1506/921
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 29”. Skammel med stel af teak, sæde betrukket med patineret brunt farvet skind. Formgivet 1954. Udført hos AP Stolen.
Stemplet “16” på undersiden af sædet.
Almindelig alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med brugspatina herunder nogle rifter, pletter samt lette overfladekrakkeleringer.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
20 bud