1438/934
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Spisestue af eg bestående af cirkulært “øresund” bord med udtræk og to underliggende foldbare tillægsplader samt fire stole med flet i sæder. Model BM 2. Formgivet 1965. Stole ddført og stemplet hos C.M. Madsen, Haarby. Bord udført hos Karl Anderson & Söner. H. 72,5. Diam. 130. Fuld længde. 216. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. september 2014
Vurdering
Hammerslag