2419/870
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor æggeformet bordlampe af lertøj. Dekoreret med turkisblå glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. ekskl. fatning 33. H. inkl. skærmholder 53,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på fodrand. Fatning skæv/løs. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud