Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)
Figurkomposition. Sign. Appel 74. Mixed media på papir monteret på masonit. 68×83.
Proveniens: Den svenske kunster Ragnar Person (RP) (1905–1993). Erhvervet midt i 1970'erne. Siden nedarvet i dennes familie.
Cobra, 6. december 2016