1407/1647
To japanske æsker og opsats af lak, dekoreret i farver og guld med vifter, fugle og fisk, bakke dekoreret i farver med geishaer samt orientalsk korkdiorama udskåret med vismand og traner i landskab, i ramme af sort lakeret træ. 20. årh. Æsker L. 20–36. B. 18–9,5. Opsats H. 6. Diam. 35. Bakke L. 45. B. 31. Diorama H. 29,5. B. 38. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte skader på lak.
Varia, 13. februar 2014
Vurdering
Hammerslag
18 bud