Kai Kristiansen og Dansk møbeldesign (f. 1929, Møbelarkitekt)
Tre småmøbler af palisander bestående af entrésæt med lav bænk/bord og mindre skuffesektion med to skuffer. Udført og stemplet hos Aksel Kjersgaard, Odder. Bænk. H. 39. L. 88. B. 34. Skuffesektion. H. 19. B. 40,5. D. 31. Samt kubeformet lampebord af palisander med avisholder i ruskind. H. 44. L./B. 44. (3)
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bænk med vandskjolder og er lettere falmet. Skuffesektion er lettere falmet. Lampebord med mindre tørrevne på ben.
Moderne kunst og design, 11. november 2014