Kurt Trampedach (f. Hillerød 1943, d. Sare, Frankrig 2013)
Selvportræt, 1984. Sign. Trampedach. Akvarel, pastel, oliekridt og blyant på papir monteret på lærred. 36×28
Litteratur: Mikael Wivel: “Kurt Trampedach”, København, 2002, gengivet pl. 127. Udstillet: “Kurt Trampedach”, Randers Kunstmuseum, 2001, kat. nr. 86. Proveniens: The Allan Stone Collection, New York.
Moderne malerier & skulpturer, 7. juni 2016