Alfred Klitgaard (f. Århus 1926, d. 2005)
Bodil Eje (f. København 1931, d. 2006, Gentofte/København,1960-)
Skrin af Rio-palisander, låg ilagt kobberplader dekoreret med polykrom emalje. Skrin stemplet Klitgaard, Denmark. Unik. H. 4,5. L. 21,5. B. 13.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Nogle områder let falmede.
Effekter der er lavet af Rio-palisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015