1513/659
Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af bejdset/røget eg, sæde udspændt med naturfarvet patineret kernelæder. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker. Kernelæder trænger til fedt.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud