1444/663
Dansk møbeldesign
Højrygget lænestol betrukket med grønligt uld, ben af teak. 1950erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på ben. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag