Fire vaseformede hovedvandsæg af sølv, dekorerede med farvede flusser og punslet ornamentik, to indvendig forgyldte. En punslet med initialer: KPDCam. Mester Niels Schouw Svendsen, ca. 1813–1891. Hobro. En punslet J. VF M.K.H 1855. Mester Julius Ludvig Georg Rühle, 1827–1889, Horsens. En punslet A. M. L. D Neist 1833 samt SB. Mester Volquard Hinrichsen, 1792–1821. Haderslev. Samt et med utydelig mestermærke. Danmark 19. årh. H. 9–10 cm. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelt flus med afslag.
Varia, 12. december 2013
20 bud