2418/791
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
En skål og to vaser af stentøj. Skål samt en vase dekoreret med lysegrå glasurer, rund vase dekoreret med grøn og sort glasur. Sign. monogram, samt hhv. 147, 71 og 12. H. 6–13. (3)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte glasurbobler.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
20 bud