1334/547
Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Vandkande af sterlingsølv, svungen hank beviklet med flet. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1936. Vægt 380 gr. H. 20,8.
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Fremstår med alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 20. august 2013
Vurdering
Hammerslag
40 bud