1502/669
Fritz Hansen design
Lænestol med stel af eg, løse hynder i sæde og ryg med grønt velour. Model 1590. Udført hos Fritz Hansen. 1930erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
Vurdering
Hammerslag