Abel Pfeffermann-Pann (f. Vitebsk nær Kreslavka 1883, d. Jerusalem 1963)
Et russisk begravelsesoptog. Sign. A. Pfeffermann-Pann 1910. Olie på lærred monteret på malepap. 25×35.
Proveniens: Ingeniør og kunstsamler Johannes Rump (1861–1932). Antagelig dennes auktion Anton Hansen 188, 1932 nr. 112, her med titlen “Vinterbillede”. Senere sælgers oldefar, slagteridirektør for Herning Svineslagteri, Adolf Madsen.
Russisk auktion, 5. december 2016