2421/​33

“Amager” - samling af dragtsmykker af forgyldt sølv, bestående af tre par snøremaller samt tilhørende livbåndspænde, prydet med filigran. Mester Johan Georg Holm, København 1839–1882. Hertil spyd med lænke af forgyldt sølv, graveret med ejerinitialer KCS 1887. Vægt 140 g. Hver malle 5×5 cm. L. spyd 12 cm. L. lænke 158 cm. (9).

Ovenstående dragtsmykker er en type fra Tårnby Sogn, men mod slutningen af det 19. årh. blev de også båret i Store Magleby Sogn.

Minimal aldersslitage, inkl. mindre slidt forgyldning. Fire snøremaller med mindre løst monteret filigran. En monteringstråd mangler på en snøremalle. Et stk. filigran monteret på snøremalle med sytråd. To monteringstråde mangler på en snøremalle. Et stk. filigran (livbåndspænde) monteret med plastiktråd. Midterdel af livbåndspænde med afslag på filigran og dette løst monteret.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

867731 1.550 DKK
879475 1.500 DKK