2420/966
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Radiohuspendel”. Pendel af opalglas med wireophæng af forniklet metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 35.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende wires. Nogle mindre kanthak. Nyere ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag