1310/685
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Et sæt på fem sidestole opsat på trebenet stel af stål. Skalformet sæde og ryg af formbøjet, lamineret teak. Model 3100. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen. (5)
Almindelige brugsslitage, ridser og mærker. Nogle mindre afslag langs kanter. Stel med overfladerust. Nogle sorte “sko” mangler.
Moderne kunst og design, 5. marts 2013
Vurdering
Hammerslag
16 bud