1513/799
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Ellipseformet bakke af messing. Stemplet Georg Jensen, Design, Piet Hein, Denmark, 7003. H. 1,7. B. 31. L. 41.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag