2040/​288

P. C. Schultz (, 19. årh.)

Antageligt kunstnerens selvportræt. Sign. C. Schultz 1849. Bly, pen og vandfarve på papir. Lysmål 18,5×16.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, dennes auktion, del XI “Kunstnerportrætter” Winkel & Magnussen 151, 1934 nr. 282. Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på blændrammen, dateret 1934).

$$$$$$$$$$$$$$$Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag