1444/1698
Musicerende børn, fiskerkone, dansende par samt to herrer. Fem figurer af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver og guld. Wien, Ludwigsburg og Capodimonte. Delvis stemplet. 19. årh. H. 10,5–22. (5)
Figurgruppe med børn med flere afslag bl.a. på hænder, arm og violin, vipper. En herrefigur med reparation på arm. Fiskekone med reparation ved hals samt flere afslag. Slitage på guld.
Varia, 30. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag