1444/​1698

Musicerende børn, fiskerkone, dansende par samt to herrer. Fem figurer af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver og guld. Wien, Ludwigsburg og Capodimonte. Delvis stemplet. 19. årh. H. 10,5–22. (5)

Figurgruppe med børn med flere afslag bl.a. på hænder, arm og violin, vipper. En herrefigur med reparation på arm. Fiskekone med reparation ved hals samt flere afslag. Slitage på guld.

Varia, 30. oktober 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK