1339/783
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 53”. Arbejdsbord med stel af matforkromet stål. Top af oregon pine. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 69. L. 140. B. 85.
Tegn på brug. Stel med ridser og overfladerust. Top med ridser, mærker, skjolder, hakker samt tegn på fugt.
Moderne kunst og design, 24. september 2013
Vurdering
Hammerslag
15 bud