Knud Nellemose (f. København 1908, d. 1997)
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Mogens Bøggild (f. Hillerød 1901, d. København 1987)
3 bronzerelieffer, 1977, 19978 og 1979. Sign. af de respektive kunstnere. Alle stemplet 815/1500. Udgivet af Anders Nyborg A/S. Bronze. H. 24 x L. 16,5 x D. 4. (3)
Moderne kunst og design, 11. juni 2013
17 bud