1622/​829

Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)

“Lyskurv”. Cylinderformet sekskantet pendel af hvidlakeret metal. Model 16518. Udført hos Louis Poulsen. H. 32. Diam. 21.

Litteratur: Louis Poulsen produktionskatalog 1967.

Stand

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 31. maj 2016

Kategori
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Solgt

Hammerslag

1.100 DKK  

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK