1622/829
Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
“Lyskurv”. Cylinderformet sekskantet pendel af hvidlakeret metal. Model 16518. Udført hos Louis Poulsen. H. 32. Diam. 21.
Litteratur: Louis Poulsen produktionskatalog 1967.
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
3 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|