Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Rideau convolant” fra serien “Études et surprises”. Sign. Jorn 71, E.A. Indrammet syrefrit i antik sølvramme. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55×44
Litteratur: Van de Loo nr. 405. Proveniens: Kunsthandler Jens S. Bork, København.
Cobra, 6. december 2016