869/​1017

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Rideau convolant” fra serien “Études et surprises”. Sign. Jorn 71, E.A. Indrammet syrefrit i antik sølvramme. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55×44

Litteratur: Van de Loo nr. 405. Proveniens: Kunsthandler Jens S. Bork, København.

Cobra, 6. december 2016

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK