1413/1646
Lommeur af sølv samt urhus af forgyldt metal og glas, rigt prydet med bladværk, indvendigt med dybhæftet stof. 19.-20. årh. Urhus H. 8. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skævheder. Glas med afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Stof er slidt og der mangler en nål. Ur med krakelering på skiven.
Varia, 27. marts 2014
Vurdering
Hammerslag