1413/​1646

Lommeur af sølv samt urhus af forgyldt metal og glas, rigt prydet med bladværk, indvendigt med dybhæftet stof. 19.-20. årh. Urhus H. 8. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Skævheder. Glas med afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Stof er slidt og der mangler en nål. Ur med krakelering på skiven.

Varia, 27. marts 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK