C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)
Et par portrætter forestillende justitsråd Wilhelm Burchardt Dahl (1794–1860) og hustru Andrea Dahl f. Bondrup (1796–1849). Han i sort frakke med hvidt halsbind. Hun i nedringet rød kjole, guldlokker og -halskæde, sidekrøller og opsat fletning. Han sign. Jensen pinx 1826, hun C. A. Jensen 1827. Olie på lærred. Hver 24×19. Empirerammer. (2).
Malerier og skulpturer, 26. november 2013