1512/1613
Tre dele empire sølv, indvendigt forgyldte, bestående af sukkerskål med bøjlehanke, mester Niels I. Colling, København 1799, flødekande med bøjlehank, mester Max Moldenhauer, København 1795 samt flødekande med bøjlehank, firpas fodstykke utydligt punslet med navn og datering 1812, mester Christian P. Næboe, utydeligt københavnsk bymærke. H. 17 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 19. marts 2015
Vurdering
Hammerslag