1512/​1613

Tre dele empire sølv, indvendigt forgyldte, bestående af sukkerskål med bøjlehanke, mester Niels I. Colling, København 1799, flødekande med bøjlehank, mester Max Moldenhauer, København 1795 samt flødekande med bøjlehank, firpas fodstykke utydligt punslet med navn og datering 1812, mester Christian P. Næboe, utydeligt københavnsk bymærke. H. 17 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 19. marts 2015

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK