1342/722
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Reol af eg i fire sektioner bestående af tre reoler samt en kommode med overdel. Model RY 8, RY 16, RY 5. Udført hos Ry Møbler. Reoler H. 180,5. B. 100. D. 33,5. Kommode H. 71,5. B. 100. D. 49. Overdel H. 109. B. 100. D. 33,5. (4)
Litteratur: Ry Møbler katalog 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
18 bud