1627/2
Bombéformet dansk Rococo kommode af guldstafferet nøddetræ, front med tre skuffer, plade af gråbroget marmor. 18. årh. H. 80. B. 89. D. 55.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Kraftigt restaureret og ombygget, herunder senere plade, senere skuffebunde og sider, senere bagbeklædning, senere greb m.m. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016
Vurdering
Hammerslag
19 bud