1432/188
Skotsk standur i kasse af mahogni, udsmykket med hele - og kvarte snoede søjler, urskive af tin med timekrans af messing, sekundviser og datovisning. Sign. Matthew Wylie, Paisley no 640. Skotland, 19. årh.s begyndelse. H. 230. B. 56. D. 30.
Lodder og pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Revner i træet. Finér skader. Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 4. august 2014
Vurdering
Hammerslag