Dansk møbeldesign
Ovalt spisebord af Rio-palisander. Udført og stemplet hos Gudme Møbelfabrik, 1972. Samt sæt på fire stole af palisander med gråbrunt betræk i sæder. Bord H. 72,5. L. 160. B. 106. (5)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Bord med enkelte overfladeridser og mærker. Alle stole med let løse samlinger. En stol med reparation på bagstaf ved øverste tværpind.
Moderne kunst og design, 14. april 2015