861/​37

L. A. Smith (f. København 1820, d. sst. 1906)

Købt af Nationalmuseum Stockholm i december 2015.

“Pigen, der fletter sit hår”. Modellen Catrine Nielsen, kaldet Trine, fletter sit hår. Sign. A. Smith 1839. Olie på lærred. 74×60. U.r.

Udstillet: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, “Krop og Kunst, Golden Days in Copenhagen”, september 2009.

Udstillingskataloget: “Den nøgne guldalder”, Den Hirschsprungske Samling, 1994, omtaler C. W. Eckersbergs modelskoler. I august-september 1839 påbegyndte C. W. Eckersberg en særlig sommerundervisning på Akademiet. Cathrine Nielsen, kaldet Trine, sad model i 75 timer. Gennem Eckersbergs dagbog kan vi følge modelseancen uge for uge. 1. august skriver Eckersberg: “Seet i Akademiet et par unge Piger, som ville være Modeller”. 5. august: “I Skolen begyndtes et Billede af en quindelig Modell”. Herefter følger mange maleseancer. 31. august: “Paa Malerskolen, hvor den quindelige Modell var sidste Gang”.

C. W. Eckersberg selv udførte et maleri af Trine i næsten samme position som i nærværende maleri, dog har han placeret modellen nær en lyskilde (vindue). Dette maleri blev købt af forstander Borch. I dagbogen skriver Eckersberg den 29. september: “Tilsendt Forstander Borch det lille Maleri, en ung Pige som fletter sit Haar”. I dag på Musée du Louvre. Afb. s. 109 i udstillingskataloget. C. W. Eckersberg nævner desværre ikke i dagbogen, hvem der i øvrigt fulgte sommerkurset i 1839. I dag kan vi supplere med, at ud over en elev af Eckersberg, der har malt Trine set næsten forfra, afb. s. 111 i udstillingskataloget, og solgt på Bruun Rasmussen auktion 663, 1999 nr. 322 for 100.000 kr., så har L. A. Smith deltaget, og han må have stået tæt ved mesteren, omend Trine er set lidt mere forfra hos L. A. Smith.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

375.000 DKK