Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“FJ 40”. Lav skrivepult af teak med top i form af tre låger, hvorunder små rum. Skriveplade med greb i form af kehlet kant under hvilken fralægningsrum. Opsat på tilspidsede ben, hvorimellem sprosser og midterstiver, greb af messing. Udført hos snedkermester Niels Vodder. H. 74,5. B. 66. D. 65.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte vandskjolder på top. Let løs i samlinger.
Moderne kunst og design, 23. september 2014