1439/​516

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 40”. Lav skrivepult af teak med top i form af tre låger, hvorunder små rum. Skriveplade med greb i form af kehlet kant under hvilken fralægningsrum. Opsat på tilspidsede ben, hvorimellem sprosser og midterstiver, greb af messing. Udført hos snedkermester Niels Vodder. H. 74,5. B. 66. D. 65.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte vandskjolder på top. Let løs i samlinger.

Moderne kunst og design, 23. september 2014

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK