Johannes Andersen (f. 1922)
Fritstående tre-pers. sofa samt lænestol med stel af Jacaranda, armlæn med valnøddetræ. Dybthæftede sider, ryg samt løse sædehynder betrukket med brunt farvet skind. Udført 1950–60erne hos Trensums, Sverige med plakette herfra. Sofa: L. 216. (2)
God stand, stel med almindelig alders- og brugsspor herunder overfladeridser og -mærker. Højre armlæn på lænestol med mindre afslag på kant. Skind med nogle overfladekrakkeleringer (går ikke igennem skind), primært på sædehynder.
Moderne kunst og design, 7. april 2015