1515/​969

Johannes Andersen (f. 1922)

Fritstående tre-pers. sofa samt lænestol med stel af Jacaranda, armlæn med valnøddetræ. Dybthæftede sider, ryg samt løse sædehynder betrukket med brunt farvet skind. Udført 1950–60erne hos Trensums, Sverige med plakette herfra. Sofa: L. 216. (2)

God stand, stel med almindelig alders- og brugsspor herunder overfladeridser og -mærker. Højre armlæn på lænestol med mindre afslag på kant. Skind med nogle overfladekrakkeleringer (går ikke igennem skind), primært på sædehynder.

Moderne kunst og design, 7. april 2015

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK