1341/1630
Kande af sølv, glat korpus delvis graveret med ornamentik samt sauceskål af sølv. Rococo form. Utydeligt stemplet. Guardein Peter R. Hinnerup. Samt K. C. Hermann, 1941. Vægt ca. 735 gr. 19.-20. årh. H. 14 og 10,5. (2)
Buler, ridser og mærker. Sauseskål graveret.
Varia, 10. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag