Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Studiehovede af Sigbrit”. Sign. monogram 1872. Olie på lærred. 26×23.
“Mor Sigbrit” var Christian II's rådgiver og finansminister.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 106. Sophus Danneskiold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 313.
Proveniens: Maler August Jerndorff.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 4. november 2013